Dostajemy od was sygnały,  że macie problemy z logowaniem się na konta w Play24 mimo podawania właściwego hasła. Wygląda na to, że konta “znikają” i to bez śladu. Konsultanci na infolinii również mogą przekonywać, że wasze konto nigdy nie istniało, a faktury najwyraźniej pobieraliście inaczej ;).

Oto wypowiedź jednego z Czytelników:

Próbowałem się zalogować do play24 – niestety wykazało mi błąd hasła, a przypomnienie hasła ostatecznie potwierdziło brak mojego numeru w bazie. Zadzwoniłem na infolinie i opisałem sytuację, że średnio 2-3 korzystam z konta play24 (bilingi, faktury) i zostałem poinformowany przez Konsultanta:(zapis rozmowy poniżej)

– Moje konto przestało najprawdopodobniej istnieć ?
-“czasami tak się zdarza, że konta są usuwane automatycznie przez system..”
– ale Ja mam u Państwa konto od 7 miesięcy, a play 24 od 5 ? jak to możliwe
– Tak działa system, innym Klientom też to się zdarzało, wystarczy kolejny raz założyć konto 🙂

Rzecznik Play Marcin Gruszka powiedział nam, ze wie o problemie. “Sprawdzamy temat na tych konkretnych przypadkach i jak tylko ustalimy coś konkretnego to dam znać” – napisał nam rzecznik Play. Do sprawy z pewnością wrócimy w przyszłym tygodniu.

Nie wiemy jeszcze czy to ma związek z “mieszaniem” danych abonentów w Play24.

Aktualizacja 24.06
Marcin Gruszka napisał, że “błąd jest namierzony i wyłączony”. Dotyczył ok. tysiąca numerów. Trwają pracę nad przywróceniem kont. Jeżeli nie chce czekać się wam czekać to możecie sami ponownie założyć konto. Wszystkie dane powinnny pojawić się automatycznie na nowym koncie.

Krótko potem (jeszcze wczoraj) poinformowano nas, że proces przywracania kont został zakończony pomyślnie w większości przypadków. Tam gdzie był jeden numer na koncie, użytkownik musi to zrobić jeszcze raz samodzielnie.

Przeczytaj także: