Skarżycie się, że dostajecie od ZUS-u listy z informacjami o stanie konta, mimo iż wcześniej założyliście profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Rok temu pisaliśmy o tym, że ZUS ma prawo wysyłać do was listy z mnóstwem waszych danych, aby poinformować was o stanie konta jako ubezpieczonego. Informowaliśmy, że założenie konta na PUE ZUS powinno wstrzymać wysyłanie tych listów do was, a tym samym powinno sprawić, że wasze cenne dane nie będą się obijać po skrzynkach pocztowych lub klatkach schodowych.

W ostatnich dniach w komentarzach pisaliście, że otrzymujecie listy mimo założenia konta na PUE ZUS. Niektórzy komentujący sugerują, że to normalne gdyż ustawa bezwzględnie zobowiązuje ZUS do wysyłania listów (co nie jest prawdą, bo Art. 50 ust. 1h Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wyraźnie mówi, że “ZUS nie wysyła” informacji do tych, którzy założyli profil w jego systemie teleinformatycznym).

Pytaliśmy wczoraj o sprawę rzecznika ZUS. Ten potwierdził, że osoby posiadające profil PUE ZUS nie powinny otrzymywać listów.

Zawsze przed wysyłką IOSKU (Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego – red.) dokładnie weryfikujemy listę zarejestrowanych na PUE. Nie wysyłamy korespondencji do tych co mają profile na Platformie. Jeżeli ktoś do Pana zgłosił taki przypadek to proszę o dane – zweryfikujemy czy tak rzeczywiście się stało – napisał Wojciech Andrusiewicz, Rzecznik Prasowy ZUS.

Podkreślamy więc. ZUS nie powinien wysyłać listownie informacji o stanie konta do osób, które posiadają konto PUE ZUS. Jeśli macie taki problem powinniście to zgłaszać do ZUS-u. Ewentualnie możecie zgłosić problem nam, a my postaramy się wyjaśnić z ZUS-em jak do tego doszło.

Ten tekst zawiera informacje, które znalazły się w 2# aktualizacji tekstu sprzed roku.

Przeczytaj także: