“Hej! Zagłosujesz na mnie w konkursie fotograficznym?”. Takie i podobne prośby lepiej ignorować, jeśli wsparcie ma polegać na wysłaniu SMS-a pod numer 74***.

Mateusz doniósł nam, że dostał na Facebooku wiadomości takie jak poniżej. Jego uwagę zwróciło to, że wysyłający je znajomy był w danym momencie nieaktywny (ale nie zawsze tak będzie, więc uważajcie).

Nie warto reagować, nawet gdyby wysłał to najlepszy przyjaciel 😉

SMS przesyłany na numer 74480 nie będzie darmowy. Z zasady jeśli numer Premium SMSa zaczyna się od liczby 7 to druga cyfra numeru informuje o cenie. Numery w formacie 74*** kosztują 4 zł plus VAT (czyli 4,92 zł).

Gdybyśmy wierzyli rejestrowi UKE sądzilibyśmy, że wysyłanie SMS-ów na numer 74480 przynosi korzyści firmie Leaders sp. z o.o. z Andrychowa.

Niestety rejestrowi UKE nie wierzymy, bo już raz wprowadził nas w błąd. Przedstawiciel urzędu Tomasz Karamon wyjaśnił nam wówczas, że przepisy Prawa telekomunikacyjnego nie określają trybu dokonywania aktualizacji informacji zawartych w rejestrze. “Mogą zdarzyć się przypadki, iż w rejestrze uwidocznione są usługi o podwyższonej opłacie, których świadczenie zostało zakończone z podaniem numerów wykorzystywanych do ich świadczenia” – wyjaśnił przedstawiciel UKE.

Przy tej okazji odnotujemy, że Ministerstwo Cyfryzacji opracowało projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, który ma m.in. uporządkować rejestr. Projekt zawiera też inne propozycje przepisów, które mają chronić konsumentów przed naciągaczami Premium SMS.

Przeczytaj także: