Niewielu książkom udzielamy patronatu Niebezpiecznika, choć propozycji “patronowania” dostajemy wiele. Aby udzielić patronatu, z książką musimy się zapoznać i ją …polubić — bo nie chcemy rekomendować Wam niesprawdzonych pozycji. Książkę pt. “Broń matematycznej zagłady” autorstwa Cathy O’Neil, w wydaniu PWN możemy z czystym sumieniem polecić. Jesteśmy pewni, że znajdziecie w niej i chwile grozy i parę okazji do facepalmów skierowanych w stronę opisywanych na łamach książki algorytmów. Ale przede wszystkim, będziecie się czuć nieswojo.

Algorytmy są niezależne i wolne od uprzedzeń. Wykonują tylko jedno zadanie: wskazują poprawny, obiektywny i właściwy wynik. To obraz idealny. Problem polega na tym, że algorytmy pisane są przez ludzi, a ci bardzo rzadko bywają obiektywni. Dlatego ta książka jest dedykowana wszystkim przegranym.

PS. O tym jak krzywdzące, głupie, niesprawiedliwe lub cwaniackie mogą być algorytmy, i jak je oszukiwać, opowiadaliśmy w 3 odcinku niebezpiecznikowego podcastu Na Podsłuchu. Ponieważ od momentu zamówienia książki do jej dostarczenia minie kilkadziesiąt godzin, czas oczekiwania możecie sobie umilić słuchaniem historii, w których opowiadamy jak hackowaliśmy algorytmy firm, które każdego dnia świadczą dla nas usługi.

Przeczytaj także: